úterý 26. srpna 2014

TURON

Suroviny:
Ø  Banány plantain (můžou být i obyčejné obyčejné) – o banánech plantain více – viz níže
Ø  Ovoce do náplně – broskve, maliny, meruňky, cokoliv, co se chuťově hodí k banánu
Ø  Rýžový papír
Ø  Hnědý cukr
Ø  Rostlinný olej
Ø  voda

Postup:
Banán rozkrojíme podélně i příčně na polovinu (tj. máme 4 kousky). Každou část ocukrujeme hnědým cukrem, přidáme ovocnou náplň – broskve, maliny nebo jiné ovoce, vždy dvě k sobě patřící půlky přiklopíme na sebe, položíme na vlhký rýžový papír  a srolujeme „do balíčku“. Okraje zahrneme, aby nevytekla šťáva.
Na oleji smažíme do zlatova. Podáváme teplé, vlažné nebo studené, pokaždé chutná výborně.
Rada pro obzvlášť mlsné jazýčky – polijte si to ještě čoko polevou nebo sirupem, karamelem apod., zjistíte, co je chuťová symfonie J.

Info o banánech Plantain:
Jde o větší banány s tužší slupkou, které se používají jen na vaření. Dokud se velké množství škrobu tepelnou úpravou nepřemění v cukr, nejsou totiž chuťově příliš lákavé. Jedlé banány plantain jsou nejdříve zelené, postupně žloutnou, pak mají černé skvrny a zcela zralé jsou úplně černé. Zelené, nezralé banány plantain mají škrobovou, bramborovou chuť. Mohou se nakrájet na kolečka a smažit jako křupavé chipsy.
Odrůda banánů Plantain je důležitou potravinou ve východní a střední Africe a v některých částech Asie, kde je lidé znali a jedli nejspíš už v 6. století před naším letopočtem.

Je to veliká dobrota

Žádné komentáře:

Okomentovat